Mimo że nie są one łatwe do prasowania, ekspertka zdradza nam kilka sztuczek, które możemy zastosować podczas prania i suszenia, aby nasze koszule wyglądały idealnie.

Z jednej strony różnorodność materiałów, z których są wykonane, sprawia, że nie potrafimy uchwycić ich specyfiki podczas prasowania, nie wspominając już o mankietach, kołnierzykach, guzikach, fałdach… i wszystkich innych szczegółach, które znacznie utrudniają nam to zadanie. I chociaż jakość żelazka, wilgotność i oczywiście nasze umiejętności w zakresie tego domowego obowiązku odgrywają istotną rolę podczas prasowania koszuli, to sposób jej prania również determinuje stopień trudności tego zadania.

Jest to coś, co doskonale rozumie Pía Nieto , która w swojej książce „Manual para organizar tu casa” (Podręcznik organizacji domu) jasno stwierdza, że temperatura cyklu prania koszul decyduje o tym, jak bardzo będą one pogniecione po wyjęciu z pralki. Czy wiedzieliście o tym? Podajemy Ci wskazówki ekspertki dotyczące prawidłowego prania koszul, dzięki którym poprawisz ich wygląd, przedłużysz ich żywotność i znacznie ułatwisz prasowanie. Zapisz sobie!

PORADA EKSPERTKI DOTYCZĄCA PRANIA KOSzul

Pía Nieto jest ekspertką w dziedzinie porządku i czystości w domu, a w jednym z rozdziałów swojej książki „Podręcznik organizacji domu” zdradza nam swoje sztuczki dotyczące prawidłowego prania koszul, zapobiegające powstawaniu zbyt wielu zagnieceń. Przed rozpoczęciem prania ekspertka radzi, aby „najpierw usunąć plamy z kołnierzyków i mankietów za pomocą szybkiego środka”, ponieważ są to miejsca, które najbardziej się brudzą, a zatem są w najgorszym stanie i najtrudniejsze do wyczyszczenia.

Przed praniem Pía Nieto zaleca sprawdzenie, czy koszule mają plamy, a jeśli tak, to zastosowanie mydła w kostce z zimną wodą, pocierając, aby ich nie usunąć. Jeśli chodzi o wybór temperatury prania, wyjaśnia, że chociaż zależy to od stopnia zabrudzenia, zaleca się „nie przekraczać 40ºC, aby uniknąć zagnieceń”. Na koniec, jeśli chodzi o suszenie koszul, ekspertka jest przekonana, że nie należy pozwalać im całkowicie wyschnąć, ponieważ lepiej się je prasuje, gdy są lekko wilgotne. Dodatkowo radzi, aby zaraz po wyjęciu z pralki włożyć jena minutę do suszarki, a następnie powiesić na wieszaku, aby całkowicie wyschły.

A CO Z PRASOWANIEM?

Po wyschnięciu koszul nadchodzi najtrudniejszy etap, czyli prasowanie. Pía Nieto zaleca prasowanie żelazkiem parowym (sprawdzając wcześniej, czy nie pozostawia brudu), a ponadto podaje prawidłową kolejność, w jakiej należy prasować koszule, aby uzyskać szybki i profesjonalny efekt.

  1. Kołnierzyk, z obu stron.
  2. Mankiety, również z obu stron.
  3. Rękawy, które zaleca prasować zawsze w ten sam sposób. Sugeruje jednak, że podczas prasowania koszuli damskiej nie należy prasować linii, natomiast podczas prasowania koszuli męskiej zaleca prasowanie linii, ale bez zaznaczania punktów.
  4. Przednie części zawsze tak samo: najpierw lewa, a potem prawa.
  5. „Odwróć koszulę i połóż środkową część oraz karczek na desce do prasowania, lewą stroną do siebie”.
  6. Karczek prasuje się, wkładając końcówkę żelazka w ramiona, chociaż ekspertka zaleca, aby pomóc sobie rękami.

Dzięki tym sztuczkom ekspertka jest przekonana, że będziemy mogli prać nasze koszule i prasować je szybko i skutecznie, dzięki czemu będą wyglądały jak nowe, przy odrobinie porządku i dyscypliny, ale bez większego wysiłku. Na koniec pamiętaj, że najlepiej jest, aby temperatura żelazka nie przekraczała 30º, a podczas wirowania latem należy ustawić 600 obrotów, a zimą 800, zgodnie z zaleceniami ekspertki.

By mila

Cześć! Nazywam się Mila i jestem autorką artykułów z praktycznymi poradami, by ułatwiać codzienne życie i inspirować innych.