Złoto i srebro błyszczą na niestabilnym rynku, podczas gdy lit osiąga historyczne minima. Pełna analiza cen w czerwcu 2025 r.

Podczas gdy agenda sektora górniczego w Argentynie jest bardzo bogata, z bardzo obiecującymi prognozami dotyczącymi inwestycji lub tworzenia miejsc pracy, opublikowano oficjalną analizę poziomu cen głównych minerałów w kraju.

Według miesięcznego raportu Krajowej Dyrekcji ds. Promocji i Gospodarki Górniczej dane wskazują na niestabilność rynku. Złoto i srebro odnotowały znaczny wzrost, napędzany popytem na aktywa bezpieczne, podczas gdy lit nadal spadał, osiągając najniższy poziom od czterech lat z powodu nadwyżki podaży. Miedź natomiast wykazała umiarkowane ożywienie.

Złoto na historycznych maksimach

Pod wpływem sytuacji geopolitycznej w czerwcu 2025 r. średnia cena złota wyniosła 3353 USD/uncję. Oznacza to wzrost o 1,3% w ujęciu miesięcznym i 44,1% w ujęciu rocznym. W okresie od stycznia do czerwca średnia cena osiągnęła 3078 USD/oz, co oznacza wzrost o 39,6% w ujęciu rocznym.

Ten wzrostowy trend przypisuje się napięciom geopolitycznym na Bliskim Wschodzie, które wzmocniły popyt na aktywa bezpieczne. Jednak poprawa stosunków handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz pozytywne dane gospodarcze w USA spowodowały pewną zmienność, chociaż oczekiwania dotyczące obniżki stóp procentowych w związku z korzystnymi danymi o inflacji utrzymały wycenę złota.

Srebro, alternatywny aktyw bezpieczny

Średnia cena srebra w czerwcu 2025 r. wyniosła 36,0 USD/oz, co oznacza wzrost o 9,9% w stosunku do maja i wzrost o 21,8% w ujęciu rok do roku w porównaniu z czerwcem 2024 r. W pierwszym półroczu średnia cena srebra wyniosła 32,8 USD/oz, co oznacza wzrost o 25,7% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.

Srebro osiągnęło najwyższą cenę od lat, umacniając się jako alternatywna bezpieczna lokata w kontekście konfliktów geopolitycznych. Pomimo aprecjacji dolara i obaw o nowe polityki celne, tendencja pozostaje pozytywna.

Miedź w górę

Cena miedzi w czerwcu 2025 r. wyniosła 9,835 USD/tn, co oznacza wzrost o 3,2% w ujęciu miesięcznym i 1,9% w ujęciu rocznym. W pierwszej połowie 2025 r. średnia cena miedzi wyniosła 9,436 USD/tn, co oznacza wzrost o 3,7%.

Ożywienie na rynku miedzi nastąpiło w warunkach dużej zmienności na rynkach światowych, a kluczowym czynnikiem była deprecjacja dolara amerykańskiego.

Ponadto przekierowanie katod miedzi na rynek amerykański w obliczu zbliżającego się wprowadzenia ceł spowodowało niedobory na rynkach Azji i Pacyfiku oraz Europy. Przewiduje się, że cena miedzi będzie nadal rosła.

Lit na historycznie niskim poziomie

Cena węglanu litu CIF Azja wyniosła średnio 8098 USD/t LCE w czerwcu 2025 r., co oznacza spadek o 8,0% w ujęciu miesięcznym i 40,3% w ujęciu rocznym. W okresie od stycznia do czerwca 2025 r. średnia cena wyniosła 9,234 USD/t, co oznacza spadek o 33,6% w porównaniu z pierwszym półroczem 2024 r.

Lit osiągnął najniższy poziom od czterech lat w wyniku nadwyżki podaży i wzrostu mocy produkcyjnych, co powoduje presję na spadek cen pomimo utrzymującego się wzrostu popytu na baterie.

W tym kontekście Chiny dążą do umocnienia swojej pozycji głównego światowego producenta rafinowanego litu, a Australia tymczasowo wstrzymała eksploatację kilku projektów ze względu na niską rentowność obecnego rynku.

By mila

Cześć! Nazywam się Mila i jestem autorką artykułów z praktycznymi poradami, by ułatwiać codzienne życie i inspirować innych.