Twoje ręczniki straciły miękkość, dziwnie pachną lub nie schną tak jak kiedyś? Winna może być temperatura prania. Specjalista wyjaśnia, jaka temperatura jest odpowiednia, aby ręczniki wyglądały jak nowe
Ani 20, ani 30 stopni: profesjonalista ujawnia temperaturę, w której należy prać ręczniki w pralceUnsplash
Latem ręczniki są jednym z najczęściej używanych tekstyliów: na plaży, basenie, pod prysznicem… Każde użycie naraża je na wilgoć, pozostałości kremu przeciwsłonecznego, chloru, a nawet piasku. Dlatego też szybko się niszczą, jeśli nie sąprawidłowo prane.
Jednym z najczęstszych błędów jest wrzucanie ich do pralki razem z innymi ubraniami, co uniemożliwia dokładne wypranie i może wpłynąć na ich chłonność. Ponadto często bęben jest przeładowany, co uniemożliwia dotarcie wody i detergentu do włókien.
Innym częstym błędem jest poleganie wyłącznie na dobrym detergencie lub nadużywanie płynu do płukania, nie biorąc pod uwagę, że ręczniki wymagają specjalnej pielęgnacji, aby zachować swoją puszystość i skuteczność.
Jaka jest idealna temperatura prania ręczników?
Pranie w zbyt niskich temperaturach, takich jak 20 lub 30°C, może pozostawić ślady potu, bakterii lub tłuszczu. Jednak używanie bardzo gorącej wody również nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może uszkodzić włókna lub spowodować kurczenie się ręczników.
Najlepsza opcja? 40 stopni Celsjusza. Tak zalecają specjaliści ds. tekstyliów z laboratorium Hohenstein, którzy badają zachowanie tkanin w różnych warunkach. „W tej temperaturze skutecznie usuwa się większość zabrudzeń bez uszkadzania tkaniny” – zaznaczają.
Ponadto temperatura ta pomaga zachować żywe kolory i zapobiega szarzeniu białych ręczników, które czasami pojawia się w wyniku nieodpowiedniego prania.
Ważny jest również detergent
Aby uzyskać głębokie czyszczenie, eksperci sugerują wybór detergentu z enzymami. Tego typu produkty lepiej usuwają pot, tłuszcz i inne pozostałości przylegające do włókien, nawet bez konieczności prania w wysokich temperaturach.
Unikaj nadmiernego stosowania płynu do płukania, ponieważ może on pozostawić warstwę zmniejszającą chłonność. I zawsze, gdy to możliwe, pozostawiaj ręczniki do wyschnięcia na świeżym powietrzu: słońce jest naturalnym środkiem dezynfekującym i pomaga zachować ich świeżość na dłużej.