Osoby, które sprzątają ze stołu przed przyjściem kelnera, wykazują zachowania prospołeczne.
Niejednokrotnie, gdy poszliśmy z przyjaciółmi lub rodziną do restauracji, ktoś z naszych towarzyszy układał na sobie puste talerze, a na nich sztućce, które należało zabrać, serwetki i wszystko, co kelner musiał zabrać, aby posprzątać stół. Innymi słowy, ułatwiał mu sprzątanie.
Dlaczego niektórzy ludzie tak postępują? W zasadzie jest to kwestia wychowania, pomagamy pracownikowi, co w rzeczywistości nie kosztuje gości zbyt wiele, a dla kelnera stanowi ogromną pomoc: szybciej posprząta stół i nie będzie musiał zbierać talerzy jeden po drugim.
Jednak według dziennikarza Lachlana Browna, specjalisty w dziedzinie psychologii, z którym rozmawiał Tuttonotizie, pomoc kelnerowi w sprzątaniu stołu jest przejawem postawy zwanej zachowaniem prospołecznym, czyli zbiorem gestów mających na celu pomoc innym bez oczekiwania niczego w zamian.
Pomoc kelnerowi w sprzątaniu stołu można również interpretować jako umiejętność zrozumienia zmagań innych, nie jest to współczucie, ale autentyczny impuls, którego celem jest pomoc innej osobie. Czasami te gesty są tylko drobiazgami, ale wiele mówią o tych, którzy je wykonują. Jest to postawa osób, które obserwują bez osądzania i doceniają pracę innych.
Przykład kelnerów to tylko jeden z wielu, w których możemy zaobserwować prospołeczne zachowania, ale jest on szczególny, ponieważ w tej branży spotykamy się również z bardzo pogardliwym traktowaniem tych pracowników. Niektórzy uważają kelnerów za niemal służących i traktują ich z pogardą, niegrzecznie, bez wykształcenia i inteligencji. W coraz bardziej zindywidualizowanym świecie gesty, które pomagają społeczności, są cenniejsze niż kiedykolwiek.