Zaskakujące znalezisko w najsłynniejszym stanowisku archeologicznym na świecie wprawiło naukowców w osłupienie z konkretnego powodu.

Jordańska telewizja państwowa Al Mamlaka poinformowała w piątek, że archeolodzy odkryli starożytny, nienaruszony grobowiec pod wejściem do Al Khazneh, znanej świątyni o wysokości około 45 metrów, z ozdobną fasadą w stylu greckim.

Zespół archeologów pod kierownictwem dyrektora wykonawczego Amerykańskiego Centrum Badań, Pierce’a Paula Cressmana, odkrył grób sprzed około 2000 lat u stóp fasady „Skarbu”, jak nazywana jest najsłynniejsza świątynia w archeologicznej enklawie Petra w Jordania.

Było ukryte przez 2000 lat, a teraz przyprawia o dreszcze: odkrycie archeologiczne, które zmienia wszystko, co wiedzieliśmy (zdjęcie: archiwum).

Jakie odkrycie całkowicie zmieniło sytuację?

„Komora (grobowa) była wypełniona szczątkami szkieletów i przedmiotami grobowymi z brązu, żelaza i ceramiki. Ponieważ pozostałe groby odkryte wcześniej były puste, stąd zaskoczenie – podały media”.

„Crissman i jego zespół wykorzystali radar przenikający ziemię, technikę zdalnego wykrywania, aby zlokalizować obiekty podziemne” – dodał.

Jakie wnioski wyciągnęli naukowcy?

W wypowiedzi dla jordańskiej stacji telewizyjnej Crissman stwierdził, że „odkrycie prawidłowego pochówku daje niezwykły wgląd w życie Nabatejczyków, starożytnych arabskich Beduinów, których pustynne królestwo kwitło od IV wieku p.n.e. do roku 106 n.e.”.

Odkrycie grobowca nastąpiło po latach spekulacji na temat możliwości, że groby znalezione po lewej stronie pomnika w 2003 roku nie są jedynymi podziemnymi komorami, choć teoria ta nie została jeszcze potwierdzona.

By mila

Cześć! Nazywam się Mila i jestem autorką artykułów z praktycznymi poradami, by ułatwiać codzienne życie i inspirować innych.