Wiele osób cierpi na odwodnienie, nie zdając sobie z tego sprawy, pomimo zagrożeń dla zdrowia.
Kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi między utratą płynów z organizmu a ich spożyciem, może to skutkować zmniejszeniem ilości wody w organizmie, co prowadzi do odwodnienia. Każdy może doświadczyć tego zjawiska, zwłaszcza w okresie letnim. Przyczyną jest głównie wzrost temperatury, który powoduje zwiększone pocenie się, a tym samym większą utratę wody. Nie należy lekceważyć tego zagrożenia, ponieważ wśród niebezpieczeństw związanych z odwodnieniem znajdują się niskie ciśnienie krwi, objawy takie jak zawroty głowy i osłabienie, a nawet, w najcięższych przypadkach, uszkodzenie ważnych narządów i śmierć. Ponadto część populacji jest bardziej narażona na odwodnienie, np. dzieci, osoby starsze lub kobiety w ciąży.
Aby temu zapobiec, należy pamiętać o spożywaniu wystarczającej ilości płynów w ciągu dnia. „Latem możemy stracić dużo wody i czasami nie jesteśmy tego w pełni świadomi, ponieważ mechanizm pragnienia nie działa prawidłowo lub mimo że odczuwamy pragnienie, nie zawsze pijemy lub nie jesteśmy w stanie pić” – ostrzega Nicolás García, specjalista medycyny wewnętrznej w Clínica Universidad de Navarra. Oprócz spożywania wody, która jest podstawą nawodnienia organizmu, ekspert zaleca również odpowiednią dietę, wybierając produkty bogate w wodę, takie jak owoce i warzywa. Ważne jest również przewidywanie i umiejętność rozpoznawania objawów ostrzegających o odwodnieniu, aby można było podjąć odpowiednie działania, zanim stan się pogorszy.
Jakie objawy ostrzegają o możliwym odwodnieniu?
Przypadki odwodnienia są częstsze, niż mogłoby się wydawać, a osoby, które na nie cierpią, często nie są tego świadome, jak wskazuje dietetyczka Júlia Farré. Na swoim profilu w serwisie społecznościowym Instagram specjalistka ostrzega, że często nie zdajemy sobie sprawy, że nie spożywamy wystarczającej ilości płynów. Dlatego też podaje listę objawów, na które należy zwrócić uwagę, ponieważ mogą one wskazywać na odwodnienie.