Ponad 70% astronautów, którzy brali udział w długotrwałych misjach, cierpi na ten problem. Za jego pojawienie się w dużej mierze odpowiada mikrograwitacja
NASA zidentyfikowała nowe wyzwanie, które zagraża przyszłym załogowym misjom na Czerwoną Planetę: pogorszenie wzroku podczas długotrwałych pobytów w stanie mikrograwitacji. Zjawisko to, coraz częściej występujące wśród astronautów, może zagrozić planom Elona Muska i SpaceX dotyczącym wysłania ludzi na Marsa w najbliższych latach.
Zaburzenie to znane jest jako zespół neuro-okulistyczny związany z lotami kosmicznymi (SANS) i dotyka już ponad 70% osób, które uczestniczyły w długotrwałych misjach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Objawy obejmują niewyraźne widzenie, trudności w czytaniu i zaburzenia wzroku, które w wielu przypadkach utrzymują się nawet po powrocie na Ziemię.
Mikrograwitacja głównym czynnikiem wywołującym
Według ekspertów NASA główną przyczyną tego zaburzenia jest zachowanie płynów ustrojowych w stanie nieważkości. W normalnych warunkach grawitacja ziemska utrzymuje te płyny w równowadze, ale w przestrzeni kosmicznej mają one tendencję do gromadzenia się w górnej części ciała, co powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz czaszki i bezpośrednio wpływa na strukturę oka.
Wśród zaobserwowanych konsekwencji należy wymienić spłaszczenie tylnej części gałki ocznej i zapalenie nerwu wzrokowego, co powoduje stopniowe pogorszenie zdolności widzenia. Sytuacja ta budzi poważne wątpliwości co do bezpieczeństwa misji międzyplanetarnych, które mogą trwać nawet kilka lat.
Prawdziwe zagrożenie dla misji SpaceX
Dr Michael Roberts, kierownik programu badań nad widzeniem w kosmosie w NASA, ostrzegł, że „musimy wiedzieć, czy zmiany te ustabilizują się, czy też będą się pogłębiać wraz z upływem czasu. Astronauta z upośledzonym wzrokiem może zagrozić całej misji na Marsa”.
Oświadczenia te wzmacniają obawy dotyczące ambitnych celów Elona Muska. Plany SpaceX obejmują misje w obie strony na Czerwoną Planetę, których czas trwania szacuje się na dwa do trzech lat, co znacznie zwiększyłoby narażenie na skutki SANS.
Aby rozwiązać ten problem, NASA opracowuje różne rozwiązania: od specjalnych soczewek kontaktowych i leków zmniejszających ciśnienie śródczaszkowe po ćwiczenia dostosowane do mikrograwitacji. Jedną z najbardziej zaawansowanych propozycji jest komora VIIP, eksperymentalna komora symulująca warunki ciśnienia podobne do ziemskich w okolicy oczu.
R. Badillo
Celem jest zapewnienie członkom załogi utrzymania zdolności widzenia podczas całej podróży. Badania są nadal prowadzone zarówno na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jak i w ośrodkach medycznych NASA.