David Sinclair, biolog z Uniwersytetu Harvarda, wykorzystał sztuczną inteligencję do odmłodzenia komórek i tkanek małp i myszy. Obecnie przygotowuje badania kliniczne na ludziach.

Odmłodzenie jest możliwe. Takie wnioski płyną z najnowszych badań australijskiego naukowca Davida A. Sinclaira, profesora Uniwersytetu Harvarda i eksperta w dziedzinie genetyki, który dzięki wykorzystaniu nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, zdołał odmłodzić komórki i tkanki myszy i małp.

W rozmowie z podcastem Moonshots, w którym przeprowadzane są wywiady z wielkimi myślicielami, naukowcami i gwiazdami, dr Sinclair zapewnił, że badania przeprowadzone na tych zwierzętach wykazały, że można odwrócić proces starzenia się.

Ponadto zapowiedział, że „badania na ludziach rozpoczną się w przyszłym roku”.

Jak udało mu się osiągnąć ten przełom? Co to oznacza dla przyszłości ludzkości? Oto wszystko, co powiedział lekarz.

Naukowiec z Harvardu, który odwrócił proces starzenia się

Sinclair, australijski naukowiec, od dziesięcioleci zajmuje się badaniem długowieczności.

W badaniu opublikowanym w 2020 roku wykazali ogromny postęp w osiągnięciu tego celu: udało im się reaktywować geny, które ludzie mają tylko w stadium embrionalnym, a zwierzęciu udało się wyleczyć ślepotę spowodowaną uszkodzeniem nerwu wzrokowego.

„To nie jest science fiction. Robimy to rutynowo w moim laboratorium” – zapewnił specjalista.

W ten sposób zespół z laboratorium Sinclaira zdołał przeprogramować dorosłe komórki, aby stały się młodsze. Wyniki tych badań wykazały, że wiek biologiczny zwierząt doświadczalnych uległ znacznemu zmniejszeniu, a one same odnotowały znaczną „poprawę fizyczną”.

Ten gwałtowny postęp był możliwy dzięki nowym technologiom, takim jak sztuczna inteligencja, która „pozwala nam w ciągu kilku miesięcy osiągnąć to, co wcześniej zajmowało tysiące lat” – wyjaśnił naukowiec. Wykorzystując sztuczną inteligencję, mogą oni z łatwością zidentyfikować „cząsteczki odmładzające”.

„Wyobraź sobie, że za kilka lat wystarczy zażyć tabletkę przez cztery tygodnie, aby odmłodnieć” – powiedział o swojej wizji przyszłości tych osiągnięć. „Naszym celem jest, aby terapie te były dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych”.

Badania na ludziach dotyczące leczenia długowieczności

Według informacji zebranych przez Infobae, pierwsze badania kliniczne mające na celu odwrócenie procesu starzenia się u ludzi rozpoczną się w styczniu 2026 roku.

Celem jest wyleczenie chorób oczu, takich jak jaskra i niedokrwienna neuropatia wzrokowa, poprzez regenerację komórek. Terapia ta obejmowałaby pojedynczy zastrzyk do oka, któremu towarzyszyłby inny lek, w celu „aktywacji” genów odmładzających tkanki i komórki.

Jeśli wyniki będą pozytywne, naukowiec ma nadzieję, że będzie można leczyć takie choroby jak Alzheimer, stwardnienie zanikowe boczne (ALS) i inne schorzenia.

Ponadto celem zespołu jest rozszerzenie tego leczenia na cały organizm.

By mila

Cześć! Nazywam się Mila i jestem autorką artykułów z praktycznymi poradami, by ułatwiać codzienne życie i inspirować innych.