Tak będzie wyglądała największa w historii wystawa poświęcona stylowi brytyjskiej rodziny królewskiej. Niewiele jest postaci tak ważnych w najnowszej historii jak królowa Elżbieta II. Najdłużej panująca monarchini Wielkiej Brytanii pozostaje prawdziwą ikoną i wzorem do naśladowania w wielu dziedzinach, a pamięć o niej jest bardzo żywa zarówno wśród członków rodziny królewskiej, jak i obywateli. Jeśli do tej wielkiej sympatii dodamy zamiłowanie Anglików do świętowania ważnych dat, nie dziwi fakt, że już teraz zaczynają się pojawiać pierwsze zapowiedzi uroczystości z okazji stulecia panowania królowej, które odbędzie się w kwietniu 2026 roku. Jak właśnie ujawniono, jednym z nich będzie obszerna wystawa, której celem jest nie tylko pokazanie jej najpiękniejszych sukienek i dodatków, ale także procesu twórczego, który za nimi stoi, a nawet powodów, dla których ich właścicielka je wybierała.
Wystawa zatytułowana Queen Elizabeth II: Her Life in Style zostanie otwarta wiosną 2026 roku w King’s Gallery w Pałacu Buckingham i będzie częścią obchodów stulecia jej urodzin. Będzie można na niej obejrzeć około 200 strojów i dodatków, z których wiele nigdy wcześniej nie było wystawianych. Wśród tego bogatego wyboru największym zainteresowaniem będą się cieszyć bez wątpienia suknia ślubna z 1947 roku oraz majestatyczny strój koronacyjny z 1953 roku, oba zaprojektowane przez Sir Normana Hartnella, jej zaufanego projektanta.
Również autorstwa tego projektanta jest suknia, którą Elżbieta ma na sobie na zdjęciu z 1956 roku, które zostało wykorzystane do ogłoszenia tego wydarzenia. Jest to wieczorowa kreacja z kremowej jedwabiu, ozdobiona delikatnymi haftami z kryształków tworzącymi motywy roślinne. Wystawa ma być czymś więcej niż tylko pokazem sukienek, ponieważ obejmie również oryginalne szkice, próbki tkanin, ręcznie pisane listy i fotografie, ujawniając wszystkie szczegóły procesu twórczego każdego z elementów.
Znacznie więcej niż tylko ubrania
Podobnie jak większość członków rodzin królewskich i pierwszych dam, Elżbieta II wykorzystywała modę jako sposób przekazywania bezsłownych wiadomości. Kolory, tkaniny, a nawet drobne detale, takie jak kapelusze czy broszki, były starannie dobierane, aby oddać hołd innym kulturom, wzmocnić brytyjską tożsamość, a nawet ukryć emocjonalne przesłania dla najbliższych. Jak wyjaśniła kuratorka wystawy, Caroline de Guitaut, królowa była kobietą, która rozumiała symboliczną wartość ubioru i uczyniła go kluczowym elementem swojej pracy.
Inne „królewskie” wystawy
Wystawa ta nie będzie bynajmniej pierwszą poświęconą sukniom rodziny Windsorów. Obecnie do listopada 2025 r. otwarta jest dla publiczności wystawa „Dress Codes” w Pałacu Kensington, na której można podziwiać wybór historycznych strojów różnych członków rodziny królewskiej, takich jak księżna Diana, królowa Wiktoria czy sama Elżbieta II, analizując, w jaki sposób ich wygląd odzwierciedlał rolę, jaką pełnili w monarchii. Jednak ta wystawa zapowiada się jako najbardziej kompletna, jeśli chodzi o garderobę najdłużej panującej królowej w historii Wielkiej Brytanii.