Czego boicie się najbardziej: pająków, niepewnej przyszłości, a może jakiegoś zwierzęcia? Według specjalistów ds. zdrowia na świecie istnieje ponad 470 fobii. Jednak podczas gdy niektóre lęki mają charakter egzystencjalny, jak strach przed śmiercią, samotnością, okaleczeniem lub upokorzeniem, inne są bardziej związane z rzeczami obrzydliwymi.

Są one zwykle nazywane fobiami specyficznymi i są to intensywne i irracjonalne lęki przed konkretnymi sytuacjami, takie jak misofobia, czyli strach lub niechęć do brudu, zanieczyszczeń i zarazków. Osoby cierpiące na misofobię mogą odczuwać silny niepokój w sytuacjach, które uważają za brudne lub zanieczyszczone. Istnieją jednak rzeczy, które naprawdę się zdarzają i są niebezpieczne, i bardziej niż strachu należy się ich wystrzegać: na przykład pozostałości kału na szczoteczce do zębów.

Może być na niej kał, a ja nawet tego nie zauważam

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Według kliniki stomatologicznej AVODENT na szczoteczce do zębów mogą znajdować się pozostałości kału, których nie zauważamy. Powodem jest to, że jeśli w pomieszczeniu, w którym myjesz zęby i spłukujesz toaletę, znajduje się umywalka lub toaleta, fekalia, które chcemy usunąć, są wydalane w postaci małych cząstek zawierających bakterie znane jako Escherichia coli.

Jak można sobie wyobrazić, szczotkowanie zębów bakteriami unoszącymi się z kału nie jest higieniczne. Ponadto bakteria E. coli jest powiązana z chorobami żołądkowo-jelitowymi, które w niektórych przypadkach powodują biegunkę zakaźną. Co gorsza, po utworzeniu kolonii bakterie są trudniejsze do wyeliminowania, ponieważ zaczynają budować matrycę pozakomórkową, która chroni je przed środkami przeciwbakteryjnymi zawartymi w używanej paście do zębów, płynach do płukania jamy ustnej, a nawet antybiotykach.

Chociaż łazienka jest siedliskiem bakterii i ogniskiem infekcji ze względu na swój charakter i kontakt z tym materiałem, istnieje sposób na zmniejszenie tego ogniska infekcji na szczoteczce do zębów. Wystarczy opuścić pokrywkę muszli klozetowej tuż przed spłukaniem. Tak, jednym z zadań tej pokrywki jest zapobieganie wydostawaniu się cząstek i kału z muszli klozetowej.

Inne bakterie, które mogą znajdować się na szczoteczce do zębów

  • Staphylococcus aureus: Bakteria ta normalnie występuje w drogach oddechowych i na skórze, a w odpowiednich warunkach może powodować dość nieprzyjemne dolegliwości, takie jak martwicze zapalenie tkanki łącznej. Choroba ta występuje, gdy bakteria dostanie się do organizmu przez ranę na skórze.
  • Streptococcus mutans: Jest odpowiedzialna za próchnicę zębów, czyli jest to drobnoustrój, który roi się na Państwa szczoteczce do zębów. Co prawda najczęściej znajduje się on już w naszej jamie ustnej, ale nie ma potrzeby przenoszenia go z jednego miejsca do drugiego, używając szczoteczki jako środka transportu publicznego.
  • Resztki jedzenia: Jeśli nie myją Państwo dobrze szczoteczki, najprawdopodobniej następnego dnia rano nadal będą one na niej, stanowiąc pożywkę dla bakterii, które już tam były. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku, jak i praktycznie we wszystkich poprzednich, jest płukanie szczoteczki wodą przed szczotkowaniem i dokładne czyszczenie jej po każdym użyciu. Nie wystarczy tylko szybko opłukać ją pod bieżącą wodą, aby usunąć pastę.
  • Lactobacillus i pseudomonas: Bakterie związane z zakaźnym zapaleniem płuc, zwłaszcza w szpitalach, gdzie pacjenci są podłączeni do respiratorów. Chociaż lactobacillus jest uważany za „dobrą” bakterię, jest również powiązany z próchnicą. Natomiast pseudo monas może powodować infekcje oczu, jeśli używacie Państwo soczewek kontaktowych i nie czyścicie ich odpowiednio.
  • Opryszczka typu 1: Jeśli mają Państwo opryszczkę w jamie ustnej, należy pamiętać, że jest ona zakaźna i może pozostawać na szczoteczce do zębów przez tydzień. Najczęściej występującym gatunkiem w jamie ustnej jest Candida albicans, znany jako kandydoza jamy ustnej, który wiąże się z wysokim wskaźnikiem próchnicy u dzieci. Należy uważać, aby szczoteczki nie stykały się ze sobą podczas przechowywania w tym samym miejscu.

By mila

Cześć! Nazywam się Mila i jestem autorką artykułów z praktycznymi poradami, by ułatwiać codzienne życie i inspirować innych.