Skarb o wartości 160 milionów dolarów, składający się z 15 000 rzadkich monet, pojawił się ponownie po ponad 50 latach ukrycia przed nazistowskimi siłami podczas II wojny światowej.

Rzadki skarb złota o wartości 160 milionów dolarów odkryty po 50 latach ukrycia pod ziemią | The Daily Galaxy –Great Discoveries Channel

Skarb o niezwykłej wartości — szacowanej na 160 milionów dolarów — został właśnie odkryty po ponad pięćdziesięciu latach spędzonych pod ziemią. To niezwykłe znalezisko, nazwane Kolekcją Podróżnika, składa się z 15 000 rzadkich monet, które zostały ukryte przed nazistowskimi siłami podczas II wojny światowej. Odkrycie to z pewnością zmieni świat numizmatyki i przyciągnie uwagę kolekcjonerów i historyków.

Pasja kolekcjonera stała się legendą

Kolekcja Traveller powstała w następstwie krachu na Wall Street w 1929 roku, kiedy to europejski kolekcjoner wraz z żoną wyruszyli na misję zdobycia najrzadszych i najbardziej znaczących historycznie monet z całej Europy i Ameryk. Ich podróż trwała dziesiątki lat, a każda moneta została starannie skatalogowana, a pochodzenie każdej z nich skrupulatnie odnotowane.

W obliczu zbliżającej się II wojny światowej i przemarszu nazistowskich sił przez Europę kolekcjoner podjął decyzję o zakopaniu całej kolekcji. W obawie, że monety zostaną utracone w wyniku postępującej wojny, zapakował je do pudełek po cygarach i aluminiowych pojemników, a następnie zakopał pod ziemią. Sam kolekcjoner zniknął w historii, a skarb został zapomniany – aż do teraz.

Odkryte na nowo i gotowe do aukcji

Ponad pięćdziesiąt lat później spadkobiercy kolekcjonera odzyskali skarb, a świat przygotowuje się teraz do jednej z najważniejszych aukcji numizmatycznych w historii. Według CNN, prestiżowy dom aukcyjny Numismatica Ars Classica (NAC) zaprezentuje kolekcję, a pierwsza sprzedaż odbędzie się 20 maja 2025 r. Według Arturo Russo, dyrektora NAC, będzie to „najcenniejsza kolekcja numizmatyczna, jaka kiedykolwiek trafiła na aukcję w całości”.

To, co sprawia, że aukcja ta jest szczególnie niezwykła, to rzadkość monet. Wiele z nich nie było widzianych od ponad 80 lat, a niektóre nigdy nie zostały udokumentowane w oficjalnych rejestrach numizmatycznych, co dodatkowo zwiększa ich historyczne znaczenie i atrakcyjność.

Monety o królewskich proporcjach

Wśród prezentowanych skarbów znajduje się 100-dukata złota moneta Ferdynanda III Habsburga, wybita w 1629 roku. Ta ważąca aż 348,5 grama czystego złota moneta jest jedną z największych europejskich złotych monet, jakie kiedykolwiek wybito, a jej wartość szacowana jest na około 1,35 miliona dolarów. Obok niej znajduje się 70-dukata króla Polski Zygmunta III z 1621 roku, ważąca 243 gramy i wyceniana na około 471 700 dolarów.

Monety te nie są jedynie przedmiotami kolekcjonerskimi, ale historycznymi reliktami, które zawierają dziedzictwo europejskich dynastii oraz ich wpływ polityczny i gospodarczy w okresie znaczących wstrząsów. Kolekcja Traveller to okno na przeszłość Europy, oddające istotę czasów, kiedy monarchie i imperia dominowały w krajobrazie.

Co dalej z kolekcją Traveller?

Pierwsza fala kolekcji Traveller Collection skupi się na brytyjskich monetach bitych maszynowo, obejmujących panowanie monarchów od Karola II do Jerzego VI. Monety te zostaną publicznie wystawione w kwietniu 2025 r. w londyńskim biurze NAC. W ramach trzyletniej serii każda aukcja ujawni kolejne skarby z kolekcji, stopniowo odkrywając portfolio obejmujące ponad 100 regionów świata.

Aukcja ta przyciągnie nie tylko zamożnych kolekcjonerów, ale także historyków pragnących zgłębić bogactwo historii zawarte w kolekcji. Dzięki tak różnorodnej ofercie kolekcja Traveller z pewnością stanie się kamieniem milowym w aukcjach numizmatycznych.

By mila

Cześć! Nazywam się Mila i jestem autorką artykułów z praktycznymi poradami, by ułatwiać codzienne życie i inspirować innych.