Wraz z postępującym rozszerzaniem Unii Europejskiej miłośnicy numizmatyki również powiększyli swoje kolekcje o nowe egzemplarze i różne wzory. Jedną z takich nowości były monety wprowadzone w 2009 r. przez Słowację, kraj, który przystąpił do UE w 2004 r., ale do unii walutowej weszła pięć lat później.
W ten sposób 1 stycznia 2009 r. kraj słowacki porzucił koronę słowacką i przyjął euro jako walutę obiegową. Obie waluty istniały równolegle przez zaledwie 16 dni, chociaż banknoty można nadal wymienić w Słowackim Banku Narodowym.
W celu wprowadzenia euro mennica w Kremnicy zorganizowała oficjalny konkurs publiczny, w którym wybrano projekty wszystkich monet. Po dwóch rundach wybrano trzy projekty, które obecnie znajdują się w obiegu: monety o nominałach 1, 2 i 5 centów mają na awersiegórę Krivan, monety o nominałach 10, 20 i 50 centów przedstawiają zamek w Bratysławie, a na monetach o nominałach 1 i 2 euro umieszczono herb Słowacji.
Tym razem to za monetę 1 euro żądają astronomiczną kwotę. Podobnie jak wszystkie monety tej wartości, moneta składa się zwewnętrznej części z niklu pokrytego miedzioniklem i zewnętrznej części z niklu i mosiądzu. Ma średnicę 23,25 milimetra, grubość 2,33 milimetra i wagę 7,50 grama. Jej krawędź jest naprzemiennie karbowana: 3 grupy drobnych karbów między 3 gładkimi segmentami.
Awers przedstawia herb Słowacji, który przedstawiapodwójny krzyż na trzech górach. Ponadto po lewej stronie znajduje się data wybita, a po prawej nazwa kraju w języku słowackim „SLOVENSKO”. Obok daty widnieje znak mennicy w Kremnicy (Mincovňa Kremnica w języku słowackim), czyli litery „MK”. Tę stronę uzupełniają inicjały grawera Ivana Řeháka „IR” oraz dwanaście gwiazd na zewnętrznym pierścieniu monety, z których trzy znajdują się wewnątrz rysunku góry.Krajowa i wspólna strona słowackiej monety 1 euro
Strona wspólna została zaprojektowana przez Luca Luycxa z Królewskiej Mennicy Belgijskiej. Widnieje na niej mapa całego kontynentu europejskiego pomiędzy sześcioma pionowymi pasami z dwunastoma gwiazdami; ponadto można odczytać nominał monety „1 euro”, a pod literą „O” inicjały grawera „LL”.
W 2009 roku mennica w Kremnicy wyprodukowała ponad 46 milionów monet o nominale 1 euro, z czego 95 100 w jakości BU, kolejne 15 000 w jakości Proof, a pozostałe przeznaczono do natychmiastowego obiegu. Obecnie w specjalistycznych sklepach nadal można kupić euroset ze Słowacji z 2009 roku w cenie około 45 euro.
Na eBay ceny są bardziej zróżnicowane. Najbardziej odważny sprzedawca żąda 43 000 euro za monetę 1 euro ze Słowacji z 2009 roku, nie przypisując wysokiej ceny żadnym wadom ani szczególnym cechom. Kolejna oferta spada do 900 euro, choć na końcu listy znajduje się również osoba, która sprzedaje monetę w stanie obiegowym za około 2 euro.